Diplomové práce / Master's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Diplomové práce / Master's theses by advisor "JOBERTOVÁ, Daniela"
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- Divadelní spolek Jiří v kontextu města PoděbradyVaněčková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-21Magisterská diplomová práce se zabývá Divadelním spolkem Jiří, jeho historií a působením ve městě Poděbrady. Klade si za cíl detailně postihnout vývoj spolku od jeho vzniku v roce 1861 až do současnosti a zároveň se zaměřuje na vztah mezi divadelním spolkem a městem. Historie Divadelního spolku Jiří je pro lepší přehlednost rozdělena do čtyř časových etap ohraničených významnými událostmi, které ovlivnily spolek i město. V každé kapitole je nejprve nastíněn obecný vývoj Poděbrad s důrazem na kulturní sféru. Dále pokračuje popis činnosti divadelního spolku a jeho významných osobností, přehled repertoáru a spolupráce s dalšími spolky. Součástí každé etapy je také charakteristika prostor, ve kterých Divadelní spolek Jiří působil. Závěrečná kapitola nabízí alternativní náhled na Poděbrady ze scénologického hlediska a pro dokreslení současného pohledu na divadelní spolek využívá výsledky sociologického šetření. Práce je uceleným průvodcem historií a činností Divadelní-ho spolku Jiří a nabízí souhrnný pohled na spolek a město v průběhu 160 let.
- Pohádka v dramatice Joëla PommerataKykalová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-13Diplomová práce představuje českému divadelnímu kontextu tvorbu francouzského dramatika a režiséra Joëla Pommerata a zaměřuje se převážně na textovou podobu jeho her pro děti. Z adaptací tří klasických pohádek si vybírá pouze dvě, a to Červenou Karkulku a Popelku, jež na rozdíl od Pinocchia spojují dívčí protagonistky a autorova inspirace v díle zřejmě nejznámějších evropských pohádkářů: Charlese Perraulta a bratří Grimmů. Vedle komparace s těmito předlohami se pak soustředí především na motivicko-tematický výklad Pommeratových adaptací, který opírá o četné psychoanalytické výklady klasických verzí pohádek a hledá způsob, jakým se tyto výklady promítají, případně transformují do zpracování Pommeratova. Druhou část práce pak tvoří tvůrčí výstup studentky v podobě překladů obou her.
- Problematika autoadaptace v dílech Marguerite Durasové La musica, Milenec, Anglická milenkaBathory, Karolína(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-09-06Hlavním tématem této diplomové práce je autoadaptace, specifický typ adaptace, při kterém je autor původního a nově vzniklého díla totožný. Ve své praktické části se diplomová práce zabývá teorií autoadaptace na analýze textů francouzské spisovatelky Marguerite Durasové, pro niž bylo přepisování integrální součástí tvorby. Práce se soustředí na motivickou, ale také strukturální komparaci divadelních her La Musicy s La Musicou podruhé, románů Milence s Milencem ze severní Číny a hry Les Viaducs de la Seine-et-Oise s románem a divadelní hrou Anglická milenka. Adaptace v sobě často zahrnuje i proces žánrové transformace, proto jsou vybrané texty dramatické, ale také prozaické. Práce se tak dotýká i otázky žánrových posunů a samotné hranice jednotlivých žánrů.
- Současná britská dramatika reflektující klimatické změnyHolá, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-09-06Tato magisterská diplomová práce se zabývá jedním z trendů současné britské dramatiky – tzv. „climate change plays“ neboli dramatikou reflektující klimatické změny. V první části této práce se snažím stručně představit vývoj a kontext klimatické debaty od 70. let 20. století po současnost a pronikání problémů životního prostředí do různých uměleckých odvětví, především však anglofonní literatury. Další část se zabývá divadelní odpovědí a stručnou charakteristikou dramatiky, která v anglofonních zemích na toto téma během posledních 15 let vznikla. Jádrem této práce je rozbor čtyř her uvedených na předních britských jevištích poprvé mezi lety 2009 – 2011: The Contingency Plan Steva Waterse, Kacířka Richarda Beana, Zemětřesení v Londýně Mikea Bartletta a Plíce Duncana Macmillana. Rozbor se soustředí především na to, jakým způsobem autoři pracují s klimatickými změnami, na jejich podobná ideologická východiska a motivicko-tematické linie. V poslední kapitole se tato práce snaží tento společenský fenomén zhodnotit a zamyslet se nad problémy, které s sebou reflexe komplexního vědeckého problému, jakým měnící se klima bezesporu je, přináší.