Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Bakalářské práce / Bachelor's theses by advisor "JEŽEK, Vlastimil"
Now showing 1 - 8 of 8
Results Per Page
Sort Options
- Dobrovolnictví v divadleSvobodová, Pavlína(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-13Bakalářská práce Dobrovolnictví v divadle zkoumá možnosti zapojení dobrovolníků v českých divadlech. Jako dobrovolník je chápána osoba, která vykonává určitou činnost bez nároku na finanční odměnu. Teoretická část práce se věnuje terminologii dané problematiky a právnímu ukotvení dobrovolnictví v České republice. Praktická část mapuje konkrétní postup zapojení dobrovolníků včetně výhod a nevýhod dobrovolnictví v divadelním prostředí, dále uvádí nástroje vypočítání hodnoty dobrovolníků. V poslední části práce je konkrétně popsáno fungování spolupráce s dobrovolníky ve Studiu Hrdinů. Text je obohacen o data získaná dotazníkovým šetřením provedeným mezi dobrovolníky Studia Hrdinů. Cílem této bakalářské práce je poukázání na význam dobrovolnictví. Údaje tvoří inspirativní materiál a zdroj informací pro divadla, která mají zájem o spolupráci s dobrovolníky.
- Kulturní politika hlavního města PrahyRundová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-13Tato bakalářská práce zpracovává přístup ke kultuře a fungování kulturní politiky v Praze. V první části jde především definici pojmu kultura, specifika českého prostředí a nahlížení kultury jako veřejné služby. Sleduje vývoj přístupu od roku 2000 až po současnost z hlediska strategických dokumentů a jejich vlivu na kulturu, její financování a advokacii.
- Přenosy NT LIVEKlouzalová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-06-09V bakalářské práci se věnuji projektu pořádanému londýnským National Theatre. Jde o projekt, kdy jsou do kin po celém světě přenášena divadelní představení z National Theatre a několika dalších vybraných divadelních společností. Tématem této práce je nejen popis fungování projektu z britské strany, ale obdobně i produkční zajištění v Čechách se zaměřením na práci s divákem. Klíčovou je pro mne otázka motivace účastnit se tohoto projektu, a to na všech úrovních - nejen motivace uspořádat takovýto projekt (National Theatre), šířit ho (distributorská společnost Aerofilms) a vysílat (kino Aero), ale také motivace diváka přijmout a stát se součásti projektu.
- Projekt novostavby, rekonstrukce a adaptace divadelní budovyHodonický, Václav(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-02-02Tato práce se zabývá projektem novostavby či rekonstrukce divadelní budovy, popřípadě adaptace původně nedivadelního prostoru na prostor vhodný k provozování divadelního umění. Celý Projekt je nahlížen z hlediska divadelního ředitele, resp. osoby, která je za projekt zodpovědná. V úvodu jsou definovány základní pojmy a jsou vytyčeny obecné zákonitosti funkčního divadelního prostoru. Následně jsou popsána povolání, která mají vliv na výslednou podobu hotového díla, která mohou mít protichůdné potřeby a požadavky, proto je potřeba, aby byli všichni zúčastnění korigováni zmíněnou odpovědnou osobou (ředitelem). V další kapitole jsou popsány konkrétní právní instituty a procesy, které jsou pro Projekt stěžení. Těmi je obecně uzavírání smluv, které jsou často uzavírány jako veřejné zakázky. Následně je prozkoumáno financování a stavební řízení, jemuž předchází obligatorní vypracování určitých podkladových studií, což je předmětem další podkapitoly. V průběhu a po dokončení stavebních prací je vykonáván stavební dozor a před samotným vstoupením budovy do užívání je potřeba získat kolaudační souhlas. Vše výše uvedené je v práci podrobeno výzkumu. V poslední kapitole jsou zmapovány konkrétní projekty novostaveb, popř. rekonstrukcí českých divadel. Jmenovitě rekonstrukce dvorany Divadla na Zábradlí, novostavba Nového divadla v Plzni, adaptace kina Blaník na divadlo Studio DVA a konečně novostavba Nové scény Národního Divadla. Tyto projekty se liší v rozsahu, finanční náročnosti ad., nicméně mají rovněž mnohé styčné body a konkrétně ilustrují poznatky předložené čtenáři v předcházejících kapitolách.
- Propagace divadel v sociálních médiíchNováková, Gabriela(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-09-11Bakalářská práce v první části představuje pojem sociální média, jejich konkrétní typy a dále specifika marketingu neziskových kulturních organizací. Shrnuje několik zásadních doporučení, jakým způsobem se sociálními médii pracovat z hlediska tvorby obsahu, zejména se sítí Facebook. Druhá část se věnuje třem konkrétním pražským divadlům a jejich užívání sociálních médií v praxi. To je podrobeno stručné analýze. Závěr hodnotí práci zkoumaných divadel se sociálními médii a nastiňuje možnosti, jak jejich využívání v těchto institucích zefektivnit.
- Tištěná divadelní periodikaNáhlíková, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-14Bakalářská práce představuje, charakterizuje a analyzuje tištěná divadelní periodika aktuálně vycházející v České republice. Vedle základních informací uvádí i bližší parametry související s jejich věcným obsahem, grafickou podobou, vydáváním a financováním. Na jejich základě pak dotyčná periodika srovnává. Předmětem práce jsou Divadelní noviny, Svět a divadlo, Loutkář, RozRazil, Divadelní revue, Theatralia, Taneční zóna, Czech Theatre Magazine, Tvořivá dramatika, Hybris, Divadlo pro děti a Divadelní hromada.
- Veřejná podpora kultury v PískuRuttenbacherová, Aneta(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-08Bakalářská práce si klade za cíl seznámit čtenáře s kulturní politikou města Písku a kulturními organizacemi, které město samo provozuje. Práce je rozdělena na stručný popis obecných faktů z historie a současnosti města, dále charakteristiku kulturní politiky státu i kraje, které jsou jedním z výchozích materiálů pro koncepci kultury města Písku na léta 2005-2020, které se v práci věnujeme. Nejpodstatnější část práce tvoří popis jednotlivých kulturních organizací provozovaných městem - Centra kultury Písek o. p. s., Sladovny Písek o. p. s. a Městské knihovny p. o. Hlavním smyslem této práce je popsat fungování těchto kulturních organizací ve městě a pokusit se vysledovat, jaké výhody a nevýhody přineslo městu založení Centra kultury o. p. s. (instituce, sdružující téměř všechny hlavní kulturní organizace ve městě). Přičemž vycházím z předpokladu, že tento krok byl nevýhodný jak pro město, tak i pro jednotlivé instituce.
- Veřejná podpora pražských divadelHubálková, Michaela(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-09-11Tato bakalářská práce shrnuje problematiku veřejné podpory. Práce si klade za cíl zmapovat způsoby a formy veřejné podpory, kterými jsou podporována pražská divadla. V první části je kladen důraz na články, které upravují pravidla veřejné podpory v primárním právu Evropské unie. Hlavním pramenem právní úpravy je zejména Smlouva o fungování EU. Ve druhé části je pozornost věnována zmapování konkrétních způsobů a forem veřejné podpory pražských divadel. Na konci druhé části práce jsou popsána jednotlivá dotační řízení, o která mohou žádat pražská divadla, a která jsou vyhlašovaná Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. m. Prahy.