Diplomové práce / Master's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Diplomové práce / Master's theses by referee "Marek, Petr"
Now showing 1 - 3 of 3
Results Per Page
Sort Options
- Absolventský film: RestartŠevčík, Julius(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Date of thesis defence: 2007-10-11Restart je naléhavá a nevyhnutelná operace, kterou musíme provést ve chvíli, kdy se systém zhroutí. Film vypráví příběh o cestě mladé městské dívky k "restartu", o jejím životě, který se během 24 hodin zhroutí jako domek z karet. Natočen v současné Praze, Restart zobrazuje osamění jednotlivce v agresivním světě velkoměsta, v jeho klubech, ulicích, kancelářích a bytech. Ve světě, ve kterém se všichni zdají být sebevědomí, silní a neporazitelní. Restart je osobité, experimentální a zároveň všeobecně srozumitelné drama ze současnosti.
- Krzysztof Kieslowski - Hledání skutečnostiFilipec, Radim(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2007)Date of thesis defence: 2007-10-11V této práci se pokouším analyzovat vztah dokumentárního filmu a filmu hraného v tvorbě Krzysztofa Kieślowského. Jejich vzájemnou vazbu a spojení, ke kterému intenzivně dochází v ranném období jeho tvorby. Cestu režiséra dokumentaristy vedoucí k režii hraného filmu. Cestu od záznamu a hledání skutečnosti k pozdější snaze o její co nejvěrnější rekonstrukci ve fabulovaném příběhu. Skutečnost, která se pro režiséra stane důležitou myšlenkovou a inspirační matérií, ale také svazujícím a zavazujícím břemenem. Jeho citlivé vnímání úlohy autora - režiséra ve vztahu k vlastní tvorbě a především k morální a etické stránce profesního a také soukromého života. Tyto aspekty Kieślowského tvorby se tak snažím dokázat na jeho konkrétních filmech.
- Směřujeme k utopiiI, bratře!Bušta, Jan(Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU, 2010)Date of thesis defence: 2010-10-12Filmový režisér je už z podstaty své práce i svého vnitřního založení permanentně konfrontován se ?světy, které nejsou?, s ?utopiemi?, které musí pro své publikum důvěryhodně (?žitelně?) zkonstruovat. To je ústřední teze, z níž vychází trojce esejů, které se pokoušejí implikovaného ?bratra režiséra? ? pojímaného coby všeobjímajícího autora, jak audio-vizuální, tak myšlenkové koncepce filmového díla ? konfrontovat s nutností vypořádat se se zpracováním tématu ?utopického společenství?, utopie jako takové. Technokratický snílek, bratr režisér, je v pěti obmýšlených filmech Ztracený obzor (Lost Horizont; Frank Capra), Muž z prvního století (Oldřich Lipský), Avatar (James Cameron), Vesnice (The Village; M. Night Shyamalan) a Pobřeží moskytů (The Mosquito Coast) postaven před úkol ?zobrazit nezobrazitelné?. Zhmotnit pomocí celé škály možností kinematografického vyjadřování ?realizovaný utopický svět?. Široký rozptyl esejistického stylu pak autorovi práce, který se rovněž považuje za filmového režiséra, umožňuje, aby se nechal volně unášet svým tématem a mohl se skokově zabývat tu ?světlem?, tu ?časem?, tu konstruováním ?prostoru? či ?postavy?... To vše při vědomí možného profesního zobecnění jím nastolených tezí a metafor.