Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Bakalářské práce / Bachelor's theses by referee "KAŠPAR, David"
Now showing 1 - 6 of 6
Results Per Page
Sort Options
- JOHAN -centrum pro kulturní a sociální projektyNáhlíková, Petra(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-09-04Bakalářská práce si klade za hlavní cíl seznámit čtenáře se specifiky fungování plzeňské neziskové organizace JOHAN - centra pro kulturní a sociální projekty - a to na základě případové studie sledující vývoj, historii, provoz, dramaturgii, finance a aktivity této organizace. Ukazuje, v čem se kulturně sociální centrum odlišuje od jiných kulturních center. Mapuje důležité aspekty nutné pro vznik takovéto instituce a pro zajištění jejího provozu. Poukazuje na to, jaké výhody a nevýhody přináší postupný rozvoj a nutná profesionalizace organizace. V neposlední řadě se také zabývá podrobněji ojedinělým prostorem bývalé budovy nádraží Plzeň Jižní Předměstí tzv. Moving Station, který vznikl jako jeden z prvních kulturních industriálních prostorů v České republice. Sleduje také, jaké přínosy vyplývají z členství JOHANu v kulturních sítích Trans Europe Halls a Nová síť. Práce by měla sloužit i jako inspirace, jak řešit provozní, finanční i produkční záležitosti v nově vznikajících typově obdobných organizacích v jiných lokalitách či městech.
- Komunitní kulturní akce a jejich regionální přínos na příkladu evangelických festivalůKopecká, Damaris(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-18Bakalářská práce se zaměřuje na téma evaluace sociokulturních dopadů komunitních kulturních akcí pro region, ve kterém se akce koná. Nastíněnou problematiku zkoumá na příkladu festivalů pořádaných členy Českobratrské církve evangelické. Na tuto církev pohlíží jako na interpretativní komunitu, která je specifická v tom, že má svá centra všude po České republice. Práce se proto zabývá také přínosy církevních sborů pro kulturní život lokálních komunit. V praktické části práce jsou pomocí dotazníku pro organizátory devíti vybraných evangelických festivalů ověřeny tři hypotézy, zabývající se sociokulturními dopady komunitních kulturních akcí, jejich přínosem pro profesionální kulturní sektor a rolí výše zmíněné církve při jejich realizaci. Zkoumanými festivaly jsou: Otevřeno Jimramov, GlorietFest, Havloděj, festival Křídla, Podzimní snění, Ostravské Listopadání, festival Pod lipami, U kostela fest a Čáslavský hudební festival. Posledním výstupem praktické části je přehledná tabulka základních informací o jednotlivých festivalech.
- Kreativní centrum ZlínNovák, Petr(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-06-09Bakalářská práce se věnuje hlavním třem oblastem. Problematice kulturních a kreativních průmyslů, teoretické tvorbě podnikatelského plánu a jeho aplikaci v praxi na příkladu podnikatelského plánu kreativního centra ve Zlíně. Do první oblasti zasahují celkové kontexty kulturních a kreativních průmyslů v souvislosti s pojmoslovím tématiky v rámci této problematiky ve Zlíně a Zlínském kraji s přesahem na zvolenou regionální situaci. Druhá oblast obsahuje teoretickou přípravu realizace podnikatelského záměru dle aktuálních trendů. Poslední část práce tuto sumarizaci reflektuje na zvoleném praktickém projektu na teoretické úrovni.
- Kulturní politika hlavního města PrahyRundová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-13Tato bakalářská práce zpracovává přístup ke kultuře a fungování kulturní politiky v Praze. V první části jde především definici pojmu kultura, specifika českého prostředí a nahlížení kultury jako veřejné služby. Sleduje vývoj přístupu od roku 2000 až po současnost z hlediska strategických dokumentů a jejich vlivu na kulturu, její financování a advokacii.
- Princip správy sdílených statků v evropských kulturních institucíchNovák, Prokop(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-18Bakalářská práce se věnuje fenoménu sdílených statků (angl. commons) – v teoretické části obecně, ve výzkumné části v kontextu kulturního managementu. Předmětem výzkumu jsou tři evropské kulturní instituce: Die Bäckerei z Innsbrucku, Magacin z Bělehradu a l’Asilo z Neapole. Jako metodika výzkumu byl použit IAD rámec (IAD framework), vycházející ze strukturálního popisu každé situace a následně porovnání výsledků napříč zkoumanými případy. Cíl výzkumu byl dvojí: obhájit hypotézu, zakládající se na úvaze, že princip správy sdílených statků vede k udržitelné kulturní produkci a rozvoji komunity, a zároveň popsat základní parametry spjaté se správou kulturních sdílených statků. V závěru práce dochází k zhodnocení výzkumu i k osobní reflexi získaných poznatků.
- Veřejná podpora kultury v PískuRuttenbacherová, Aneta(Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-08Bakalářská práce si klade za cíl seznámit čtenáře s kulturní politikou města Písku a kulturními organizacemi, které město samo provozuje. Práce je rozdělena na stručný popis obecných faktů z historie a současnosti města, dále charakteristiku kulturní politiky státu i kraje, které jsou jedním z výchozích materiálů pro koncepci kultury města Písku na léta 2005-2020, které se v práci věnujeme. Nejpodstatnější část práce tvoří popis jednotlivých kulturních organizací provozovaných městem - Centra kultury Písek o. p. s., Sladovny Písek o. p. s. a Městské knihovny p. o. Hlavním smyslem této práce je popsat fungování těchto kulturních organizací ve městě a pokusit se vysledovat, jaké výhody a nevýhody přineslo městu založení Centra kultury o. p. s. (instituce, sdružující téměř všechny hlavní kulturní organizace ve městě). Přičemž vycházím z předpokladu, že tento krok byl nevýhodný jak pro město, tak i pro jednotlivé instituce.