Browsing by referee "PANOCHA, Jiří"
Now showing 1 - 20 of 21
Results Per Page
Sort Options
- Bohuslav Martinů hudební skladatel - houslistaOchman, Vítězslav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-06Práce na téma "BOHUSLAV MARTINŮ - HUDEBNÍ SKLADATEL - HOUSLISTA" je zacílena na houslovou koncertantní i komorní tvorbu tohoto hudebního velikána 20. století. Díla symfonická, operní, sborová, divadelní či pro jiné koncertantní nástroje jsou v této práci pouze zmíněna, jejich výčet není kompletní, tento cíl práce nesleduje. Detailní pozornost je věnována kompozicím houslovým, jejich řazení koresponduje v chronologickém sledu s událostmi a životopisnými daty skladatele. Na základě zvoleného přístupu zkoumání houslové tvorby Bohuslava Martinů z pohledu pisatele - houslisty, je tato práce obohacujícím pohledem, z něhož bylo na odkaz Mistra nahlíženo. Záměrně upřednostněná díla obsahují rozbory jednotlivých částí a ukázky notových zápisů. Pro snadnou orientaci při vyhledávání titulů konkrétních kompozic je do kapitoly 9 PŘÍLOHY na str. 130 zařazena podkapitola 9.1 SEZNAM HOUSLOVÝCH SKLADEB. Práce je hlubším vhledem do specifické části tvorby Bohuslava Martinů a poučeným zájemcům i laickým čtenářům poskytuje zdroj cenných informací z dílčí oblasti autorova rozsáhlého díla.
- České kvarteto - portrét zakladatelů tradice české komorní hudbyBlaha, Marek(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-05Tato práce je životopisem Českého kvarteta. Tento ansámbl byl v první čtvrtině 20. století řazen ke světové interpretační špičce a jeho členové byli zároveň významnými individualitami v řadě oblastí.
- České kvarteto - zakladatel české kvartetní tradiceKlimánková, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Date of thesis defence: 2020-09-07Tato diplomová práce s názvem České kvarteto je rozdělena do několika kapitol. Podrobně se zabývá historií souboru a jeho letitou činností. Nabízí medailonky všech členů, kteří v kvartetu působili. Zmiňuje důležité koncerty a turné souboru, u nás i v zahraničí. Poukazuje na důležitost a významnost tohoto tělesa pro generace mladých hudebníků, kteří se věnovali a věnují komorní hudbě. Cílem mé diplomové práce je opět zdůraznit výjimečnost tohoto smyčcového kvarteta, jehož odkaz byl po mnoho generací, a věřím, že i dodnes je, vzorem pro řadu kvartetních hráčů. Jeho členové byli nejen skvělými a inspirativními komorními hráči, ale taktéž dodnes jsou považováni za silné osobnosti, jež vychovaly velké množství výrazných hudebních individualit. Přestože o Českém kvartetu byla napsána již řada odborných publikací, doufám, že má práce bude pro mnoho lidí zajímavým čtením.
- Cesta Váši Příhody zpět do vlasti a jeho odkazHelclová, Nelly(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Date of thesis defence: 2019-06-04Tato bakalářská práce pojednává o životě a pozdějším osudu jednoho ze světových sólistů, pocházejícího z Československa - Váši Příhody. V první kapitole je věnována stručnější pozornost jeho životu. Můžeme zde najít vysvětlení, proč se k Příhodovi český národ zachoval nepatřičně a jak tuto skutečnost Příhoda snášel. Další kapitola je především o náročném a zdlouhavém převozu ostatků tohoto houslového virtuosa zpět do Čech, kam se toužil vrátit. V poslední kapitole jsem shrnula odkaz Váši Příhody a to, kde se s jeho osobou můžeme dnes setkat. Jedním z mých hlavních pramenů, ze kterých jsem čerpala, byl rozhovor a konzultace s paní Pavlou Žílovou, zakladatelkou Institutu Váši Příhody.
- Čeští skladatelé v exilu po druhé světov é válceBudínská, Ludmila(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-05-24Ve své práci se zabývám situací v Československu po druhé světové válce z hlediska kulturního, především hudebního vývoje, kdy se někteří skladatelé, z popudu obzvláště vypjatých politických situací komunistického režimu v letech 1948 a 1968, uchylovali k útěku ze své vlasti.Práce byla členěna chronologicky dle roků emigrace jednotlivých skladatelů. Výjimku pak tvoří Bohuslav Martinů, který působil v zahraničí již před válkou od roku 1923 ( Paříž) až do poválečných let. Jemu je v práci věnována zvláštní kapitola. Úvodní kapitola popisuje poválečnou dobu v Československu. V dalších kapitolách uvádím životní osudy a díly jednotlivých skladatelů : Karla Husy, Karla Janovického,Petra Kotíka, neboli dle mého názoru nejvýznamnější představitele české emigrace.
- Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič a jeho houslové skladbyStředová, Iva(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-08Tato práce pojednává o houslových dílech ruského hudebního skladatele Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče. Je zde zařazen skladatelův životopis a rozbory jednotlivých kompozic.
- Druhý houslový koncert Sergeje Prokofjeva v kontextu další skladatelovy tvorbyJouzová Sommerová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Date of thesis defence: 2019-06-05Tato práce pojednává o Druhém houslovém koncertu g moll, op. 63 skladatele Sergeje Prokofjeva v kontextu s autorovou další tvorbou. Obsahuje životopis S. Prokofjeva, charakteristiku stylotvorných znaků děl tohoto skladatele a také detailněji jeho houslové tvorby a analýzu autorova Druhého houslového koncertu g moll.
- Eugéne Ysaye - Sonáty pro housle solo op. 27 - interpretační rozbor sonát č. 3, 4, 5Pěruška, Matouš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-09-10O Eugenovi Ysaÿovi bylo napsáno mnohé, přesto se pokusím ve své práci ukázat, že i když do svých šesti sonát pro housle sólo op. 27 zanesl veškeré informace, které by stačily na jejich kvalitní odehrání, dává interpretovi nepřeberné množství možností ukázat. Přiblížím také přiblížit dobu tohoto slavného belgického houslisty, a to hlavně z pohledu houslové úrovně, která již v té době nastavila takovou laťku, že se ji bude jen těžko překonávat.
- Historie smyčcového kvartetaČepický, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-03Cílem mé magisterské práce je seznámení čtenáře se smyčcovým kvartetem. V první části uvádím nejdůležitější repertoár a ve druhé části uvádím přední české současné soubory.
- Houslařství v BrněNovotný, Lukáš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-05-23Tato bakalářská práce se zabývá brněnskými houslaři. V první kapitole se věnuji historii brněnské hudební kultury. Ve druhé kapitole se zaměřuji na všeobecný vývoj nástrojářství u nás. Třetí kapitola pojednává o houslařích působících v Brně od poloviny sedmnáctého století. Na tuto kapitolu navazuje kapitola čtvrtá, ve které se věnuji brněnským houslařským rodům působícím v současnosti. Tato práce je obohacena o obrázkovou přílohu s hudebními nástroji brněnských houslařů.
- Hudební život národnostních menšin v terezínském ghettu za druhé světové válkyBártová, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-17Práce se zaměřuje na hudební dění v terezínském ghettu v průběhu druhé světové války. Přibližuje životy významných osobností hudební scény, které terezínským ghettem prošly. Práce dále popisuje, jak obsáhlý, různorodý a vysoce profesionální kulturní život dokázali věznění lidé v terezínském ghettu udržet.
- Interpretační analýza Sibeliova houslového koncertu Op. 47Junek, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-06-02Interpretační analýza obohacená o osobní pohled na technickou a výrazovou problematiku skladby, události provázející vznik díla a letmé srovnání tří vybraných záznamů nahraných světovými interprety houslové hry.
- Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojůMazancová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-07Tato bakalářská práce s názvem Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojů je rozdělena do tří kapitol. První kapitola se věnuje skladatelově osobě, jeho studiu, profesím a hudební řeči. Druhá část se zabývá sepsáním všech dostupných komorních děl pro smyčcové nástroje Jiřího Pauera. K většině skladeb je připojen datum vzniku a prvního uvedení, rok vydání a nakladatelství, dostupná nahrávka, stručná analýza a okolnosti vzniku díla. Ve třetí části jsou zařazeny vzpomínky jeho studentů. V závěru shrnuji své získané poznatky.
- Joseph Joachim - život, dílo a přátelství s Johannesem BrahmsemKrejčová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-09-07Předkládaná bakalářská práce se věnuje hudebnímu skladateli a jednomu z nejvýznamnějších houslových virtuózů devatenáctého století, Josephu Joachimovi. Ve třech částech představuje nejprve Joachimův život, poté jeho skladatelské dílo, a nakonec přibližuje význam, které mělo jeho přátelství s Johanessem Brahmsem na skladatelskou tvorbu a hudební kariéru obou umělců. Ačkoliv je Joseph Joachim často vnímán jako zastánce klasicistního stylu, tato bakalářská práce se pokouší zachytit komplexitu jeho osobnosti a díla. Představuje ho jako výjimečného houslistu, jenž svým interpretačním stylem zásadně ovlivnil vnímání Brahmsovy a Beethovenovy hudby; vnímavého hudebního skladatele, jehož dílo zachycuje společenský i hudební vývoj své doby; a významného pedagoga, jenž své zkušenosti aktivně předával další generaci houslistů.
- Orchestr BERGJanálová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-05Tato bakalářská práce s názvem orchestr Berg je rozdělena do několika kapitol. Zabývá se založením souboru, jeho historií, zmiňuje důležité mezníky, vyjmenovává jeho nejvýznamnější projekty a především zdůrazňuje jeho vliv na českou hudební scénu. Jako jeho dlouholetá členka bych ráda touto prací poukázala na důležitost působení tohoto tělesa na naší kulturní scéně. Cílem mé bakalářské práce je poukázat na výjimečnost tohoto souboru. A přiblížit působení Bergu i lidem, kteří o něm možná ještě neslyšeli.
- prof. Milan Vítek - pedagog a umělecká osobnostJežková, Alžběta(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-17Bakalářská práce představuje osobnost Milana Vítka, jeho kariéru interpreta a pedagoga. V první části je představen životopis Milana Vítka, druhá část se zaměřuje na jeho pedagogickou činnost a učební metody. Třetí část zahrnuje rozhovory s dnes již bývalými studenty Milana Vítka, kteří pod jeho vedením studovali v různých obdobích jeho života, Perem Enokssonem Václavem Dvořákem, Nikolajem Szeps-Znaiderem a Malin Broman. Krátký životopis jednotlivých houslistů je zahrnut na začátku každé části této kapitoly. Poslední část je věnována Mezinárodním houslovým kurzům v Litomyšli, které Milan Vítek založil.
- Profesor Rudolf Šťastný - houslista,pedagogKrestová, Eva(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-09-09KRESTOVÁ, Eva: Profesor Rudolf Šťastný: houslista, dirigent, pedagog. [Diplomová práce] / Eva Krestová - Akademie múzických umění v Praze, Hudební fakulta; Vedoucí práce: prof. Jindřich Pazdera Akademie múzických umění v Praze, 2014. Diplomová práce se zabývá významnou českou houslovou osobnosti prof. Rudolfem Šťastným se zaměřením na jeho profesní přínos coby houslisty, dirigenta a pedagoga. Obsahem práce je seznámení se s jednotlivými profesionálními a životními etapami prof. R. Šťastného, charakteristika jeho osobnosti a pedagogické metodiky a také kapitola věnována vzpomínkám a vyjádřením blízkých lidí z jeho okolí.
- Ruský hudební neoklasicismusMazancová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Date of thesis defence: 2019-06-05Diplomová práce Ruský hudební neoklasicismus se zabývá vznikem myšlenky neoklasicismu, srovnává hudební neoklasicistní tendence s dalšími druhy umění a zmiňuje vliv a vzájemnou inspiraci umělců na počátku 20. století v Rusku a v Evropě. Práce též hledá a srovnává styčné body s dalšími směry, kterým se skladatelé neoklasicismu věnovali. Podstatná část práce je zaměřena na orchestrální skladby ruských skladatelů, kteří se ve své tvorbě inspirovali barokními či klasicistními díly a vzkřísili staré slohy svým osobitým způsobem.
- Současná barokní interpretaceČepická, Markéta(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-09-06Tato diplomová práce zpracovává základy barokní interpretace. Porovnává názory mnoha mistrů a vychází primárně ze dvou knih - z knihy Hudba baroka Vratislava Bělského a z Interpretace 17. a 18. století Arnolda Dolmetsche.
- Václav Hudeček - profil interpretaŘíhová, Markéta(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-05-23Houslový virtuóz Václav Hudeček zasvětil svůj život hudbě a koncertním pódiím. Mezi hudebníky, především houslisty na celém světě, je jméno Václav Hudeček pojmem. Tato bakalářská práce je stručným průřezem jeho životem. Od houslových začátků, přes koncertování s nejlepšími orchestry v nejprestižnějších koncertních sálech, studium u Davida Oistracha, až po předávání svých zkušeností houslového virtuóza nastupující generaci mladých hudebníků.