Browsing by referee "PIVODA, Radomír"
Now showing 1 - 15 of 15
Results Per Page
Sort Options
- Aaron Copland a jeho Duo pro flétnu a klavírJarkovská, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-05Tato diplomová práce se zabývá osobností a tvorbou amerického skladatele 20. století Aarona Coplanda. V první části přináší jeho životopis a přehled nejvýznamnějších děl. Druhá část práce je věnována Coplandovu Duu pro flétnu a klavír z roku 1971. Kromě historického kontextu vzniku díla a charakteristiky skladby zahrnuje též interpretační analýzu a rozbor nahrávek Dua.
- Americká flautová literatúra hudby 20. storočiaČeslová, Daniela(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-01Táto diplomová práca sa zaoberá americkou hudbou a americkou flautovou literatúrou hudby 20. storočia. V prvej kapitole prináša vývoj americkej hudby, v druhej kapitole prináša vybraných amerických autorov a ich diela pre flautu a v tretej kapitole prináša zoznam amerických diel pre flautu.
- Béla Bartók a jeho Suite Paysanne HongroiseNešverová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-04Bakalářská práce Béla Bartók a jeho "Suite Paysanne Hongroise" pojednává o životě Bély Bartóka, o jeho sběru lidových písní, sběratelských cestách a o skladbě Suite Paysanne Hongroise pro flétnu a klavír. První kapitola se zabývá výhradně skladatelovým životem a jeho skladatelským vývojem. Druhá kapitola je věnována sběru písní a zejména tomu, jak Bartók při sběru lidových písní postupoval, k čemu ho písně inspirovaly a jak provázely celý jeho život. Závěrečná kapitola se zabývá skladbou "Suite Paysanne Hongroise" se zaměřením na verzi pro flétnu a klavír. Na konci práce je zařazena obrazová a notová příloha. Na přiloženém CD je také původní nahrávka písní, ze kterých Bartók při skládaní "Suite Paysanne Hongroise" vycházel.
- Český flétnista Jiří VálekZeráková, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Date of thesis defence: 2016-06-06Cílem této práce bylo vytvořit pokud možno detailní a ucelený portrét osobnosti významného českého flétnisty prof. Jiřího Válka. Práce se zabývá jeho životem, studiem a uměleckou činností. Věnuje se jeho působení v předních hudebních tělesech, jako je např. České noneto či Česká filharmonie. V práci se nachází poznatky též o Válkově pedagogickém působení na konzervatoři, ale zejména na Akademii múzických umění, jeho nejúspěšnějších žácích a o porotcování na hudebních soutěžích. Část práce je věnována jeho aktivní činnosti v oblasti skladatelské a jazzu.
- Eduard Douša, skladatel a pedagogLánská, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-09-11Práce přináší celkový pohled na osobnost Eduarda Douši z hlediska skladatele i pedagoga. V první kapitole je uveden Doušův stručný životopis. Druhá kapitola přináší komplexní pohled na skladatelovo dílo. Seznámí s autorovými kompozičními začátky, prvotními inspiracemi a osobnostmi, které jej přivedly ke studiu skladby, ale také s jeho postojem k novodobým kompozičním technikám. Blíže je zde pojednáno o důvodech skladatelova zájmu o instruktivní tvorbu pro děti a mládež. V této kapitole je rozvedena i problematika volby hudebních forem, které Eduard Douša preferuje a vyhovují mu. Třetí kapitola se zabývá Doušovými pedagogickými názory a metodami, kterých ve své výuce skladby využívá. Jsou zde zmíněny i osobnosti, jež byly Doušovi v tomto směru inspirací a vzorem. V závěrečné čtvrté kapitole jsou předchozí poznatky podpořeny seznámením s vybranými díly Eduarda Douši pro dechové nástroje. Největší pozornost je věnována Sonatině pro flétnu a klavír.
- Flétna v tvorbě hudebních skladatelekNešverová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-05Diplomová práce s názvem "Flétna v tvorbě hudebních skladatelek" pojednává jak už sám
- Flétnista Josef BokPavlíčková, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-06-06Cílem práce je představit život a dílo Josefa Boka, českého flétnisty 1. poloviny 20. století. Přináší informace o jeho uměleckém vývoji, o lidech, kteří ovlivnili jeho profesní růst, v historickém kontextu dále popisuje období jeho působení v Rusku, a v neposlední řadě se zabývá pedagogickou činností J. Boka na hudebních školách v Brně a v Praze. Představuje také Školu hry na flétnu, hudebně-didaktické dílo, které J. Bok vytvořil ve spolupráci s Rudolfem Černým, a snaží se o analýzu publikace a srovnání s dnešním způsobem hry na flétnu. Marginálně se práce dotýká Bokovy role skladatele a klavíristy. Význam osobnosti Josefa Boka je v závěru hodnocen subjektivními postřehy a vzpomínkami jiných flétnistů a rodinných příbuzných.
- História a súčasnosť práce s vibrátom v hre na flauteJasenčáková, Klára(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-14Táto bakalárska práca sa zaoberá vibrátom ako takým. Nahliada na problematiku vibráta a objasňuje rôzne prístupy k tejto mimoriadne podstatnej časti hry na flaute. Skúma vibráto v obdobiach od baroka až po súdobú hudbu. Tiež sa tu objavuje vibráto z pedagogického hľadiska, metódy výučby a rôzne druhy vibráta, ktoré používame v dnešnej dobe. Najobsiahlejšia, štvrtá kapitola sa venuje orchestrálnemu vibrátu. Objavuje sa tam aj porovnanie rôznych orchestrálnych konkurzných sól v podaní slávnych, aj menej slávnych flautistov. V poslednej kapitole sa nachádzajú poznatky o súdobej hudbe, ukážky značenia vibráta v moderných skladbách a tiež znalosti o technikách vibráta požadovaných dnešnou generáciou skladateľov.
- Historie SOČRu a jeho flétnová sekceHejhalová, Eliška(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-14Tématem této bakalářské práce je Historie SOČRu a jeho flétnová sekce. Práce se dělí do dvou kapitol. První kapitola představuje historii orchestru od vzniku po současnost. Cílem druhé kapitoly je sestavit kompletní seznam všech bývalých i současných členů flétnové sekce a zpracovat jejich životopisy.
- Interpretace Partity Johanna Sebastiana Bacha pro flétnu sólo a-moll BWV 1013 současnými interpretyAliakhnovich, Yanina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-04Cílem této práce je hudební rozbor a navazující interpretační analýza Partity BWV1013 a moll pro sólovou flétnu od Johanna Sebastiana Bacha. Pro tento účel jsem vybrala nahrávky významných evropských flétnistů. Čtenář se seznámí s interpretační analýzou a s porovnáním výkonu na barokní a moderní příčnou flétnu. Výsledkem by mělo být hlubší porozumění tomuto dílu po stránce hudební i stylové.
- Lukáš Matoušek - osobnost skladatele a náhled do dílaLánská, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Date of thesis defence: 2019-06-06Diplomová práce přináší celkový pohled na osobnost skladatele Lukáše Matouška a náhled do jeho díla, se zvláštním přihlédnutím k tvorbě pro flétnu. V první kapitole je nastíněn Matouškův stručný životopis. Seznámíme se zde ale i s autorovými skladatelskými začátky a s osobnostmi, které jej inspirovaly či měly na jeho uměleckou dráhu větší vliv. Dále je v této kapitole umožněno základní nahlédnutí do tvorby Lukáše Matouška. V následujících kapitolách je podrobně rozebrána většina Matouškových skladeb pro příčnou flétnu. Jednotlivé skladby jsou analyzovány z hlediska celkové stavby, použitých kompozičních technik, souvislosti s dalšími Matouškovými díly či z hlediska flétnové interpretační praxe. Analýzy a z nich vytvořené závěry jsou podpořeny a dokládány notovými ukázkami. Druhá kapitola je věnována třem skladbám Lukáše Matouška pro sólovou flétnu. Závěrečná třetí kapitola se zabývá Matouškovou tvorbou pro komorní obsazení s flétnou – od dua po soubor šesti hráčů. V příloze je uveden seznam všech skladeb Lukáše Matouška pro flétnu.
- Škola hry pro příčnou flétnuZeráková, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-05Cílem této diplomové práce je vytvořit pokud možno ucelený pohled na metodiku hry na příčnou flétnu. Práce obsahuje stručné seznámení s historií a vývojem příčné flétny, zabývá se jednotlivými částmi flétny, vhodnými materiály pro její výrobu a vhodnou péčí o nástroj. Práce se dále zaměřuje na držení nástroje, postoj při hře, tvorbu tónu, nátisk, dýchání, dynamiku a vibrato. Část je věnována též pedagogice, práce obsahuje poznatky o samotném přístupu žáků a kantorů ke vzdělávání a popisuje několik způsobů správného cvičení.
- Václav Riedlbauch a jeho Flétnový sešitDryáková, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-14Tato diplomová práce se zabývá životem a dílem skladatele Václava Riedlbaucha. V první části se věnuji rodině, studiím, profesní kariéře a politické činnosti, oceněním, které získal během svého života za svoji tvorbu. Dále se zde zabývám obecně jeho skladatelským dílem. V druhé části se soustředím na flétnovou tvorbu, která tvoří velkou část Riedlbauchova díla. Ve třetí části podrobně rozebírám komorní dílo Flétnový sešit. Tato práce je určena pro budoucí interprety Riedlbauchovy flétnové tvorby, která je velmi rozsáhlá. Snažím se v ní poukázat na jeho lásku ke kultuře, na jeho velký pracovní zápal a obdiv k současné hudbě, kterou celý život podporoval.
- Výroba fléten na FojtskuJuričová, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Date of thesis defence: 2019-06-06Tato diplomová práce sleduje historický vývoj výroby fléten v oblasti s bohatou tradicí výroby hudebních nástrojů tzv. Musikwinkel v německém zemském okrese Vogtland v Sasku. Jedná se o historické území Fojtsko s přesahem do Čech. V prvních kapitolách zkoumám souvislosti vzniku výroby hudebních nástrojů v Kraslicích, Lubech a v německých městech Markneukirchen, Klingenthal, Adorf, Schöneck a historii výroby fléten v tomto regionu. Dále uvádím jednotlivě významné výrobce fléten a současnou situaci. V oddíle o současné výrobě mi byly nápomocné informace získané přímo u výrobců v Markneukirchenu, Adorfu, Schönecku a Kraslicích. Práci uzavírá kapitola o možnostech vzdělání v oboru Výroba hudebních nástrojů jak v České republice, tak ve Spolkové republice Německo.
- Význačné interpretační osobnosti flétnové skupiny Janáčkovy filharmonie OstravaKutmonová, Denisa(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-06-09Na pozadí vzniku Janáčkovy filharmonie Ostrava a jeho komorních souborů , popisuji působení jednotlivých flétnistů v tomto hudebním tělese. Cílem této práce bylo získat ucelený přehled o nejvýznačnějších interpretačních osobnostech flétnové skupiny.