Diplomové práce / Master's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Diplomové práce / Master's theses by Subject "cembalo"
Now showing 1 - 6 of 6
Results Per Page
Sort Options
- Cembalo - generálbasový a obligátní nástroj v komorní hudbě J. S. Bacha (se zaměřením na sonáty pro housle a cembalo)Nováková, Denisa(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Date of thesis defence: 2014-06-06Diplomová práce s názvem Cembalo-generálbasový a obligátní nástroj v komorní tvorbě J.S.Bacha (se zaměřením na housle a cembalo) se zabývá především 17. a 18. stoletím. Obsah práce je rozdělen do tří velkých kapitol, jež jsou dále dělené do podkapitol, doplněné poznámkami pod čarou a notovými přílohami na konci práce. První kapitola stručně přibližuje úlohu cembala ve hře bassa continua. Druhá kapitola se již zabývá změnou generálbasového partu na obligátní v komorní tvorbě J.S.Bacha. Třetí kapitola zpracovává téma o cembalu jako koncertantním nástroji v houslových Bachovských sonátách a analyzuji v ní Bachovu sonátu E dur pro obligátní cembalo a housle (BWV 1016), kterou jsem hrála na magisterském koncertě. V závěrečné kapitole je uvedeno shrnutí všech předešlých kapitol.
- České soudobé cembalové skladby na soutěži PJ a jejich interpretaceKrupková, Marie(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-09-07Tato diplomová práce se věnuje českým soudobým cembalovým skladbám, které vznikly na objednávku pro soutěž Pražského jara. V první kapitole je nejprve přiblížena historie samotné soutěže a vedle toho i vývoj cembala u nás. Jsou zde představeny osobnosti, které se zasloužily o začátky cembala a staré hudby u nás, včetně Zuzany Růžičkové a jejích zásluh v této oblasti. V podkapitole je přehled jednotlivých ročníků cembalové soutěže, laureátů a držitelů speciálních cen. O rozdílech mezi moderním pedálovým cembalem a kopií historického nástroje pojednává druhá kapitola, která úzce souvisí s interpretací. Kromě toho přibližuje, jaké nástroje byly u nás k dispozici a jaká je situace dnes. Třetí a nejdůležitější kapitola se věnuje samotným skladbám, které vznikly pro soutěž Pražského jara. Jsou seřazeny chronologicky podle jednotlivých ročníků soutěže. Každému rozboru předchází krátký medailonek o autorovi a jeho tvorbě. Samotné rozbory jsou doplněny o interpretační poznámky.
- Rozšířený manuál pro běžnou údržbu a opravy cembalDvořák, Filip(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-15Abstrakt Magisterská práce je volné pokračování mé bakalářské práce. První polovina textu je příručka pro běžné regulace a opravy cembala, věnovaná zejména cembalistům. Seznámím čtenáře s počátky a vývojem stavby moderních cembal a kopií historických modelů od počátku 20. století. Rozšířím a doplním informace vybraných kapitol mé bakalářské práce. Zaměřím se především na mechanický aparát tangent, vodicích lišt a intonaci méně používanými technikami. V druhé části práce seznámím čtenáře se zajímavou sbírkou trsacích sloupků, která praktické znalosti doplní. Hlavním zdrojem pro tvorbu manuálu je má vlastní mnohaletá praxe cembalisty, cembaláře a opraváře.
- Výuka hry na cembalo v současnostiŽďárská, Petra(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-06-01Moje magisterská práce s názvem Výuka hry na cembalo v současnosti se zabývá aktuální situací cembalového vyučování v České republice a zahraničí. První kapitola ve stručnosti mapuje stávající situaci na školách. Hlavním cílem mé práce bylo přehledně popsat současné materiály pro výuku cembala. V druhé kapitole se proto zmiňuji o vztahu současných cembalových škol a historických pramenů. Následující kapitoly se zabývají moderními cembalovými školami: 1. Školami pro začátečníky, 2. Školami pro žáky s předcházejícím jiným hudebním vzděláním a 3. Školami pro pokročilé studenty. Zařadila jsem navíc kapitolu o nejčastěji používaných klavírních školách v ČR, které lze adaptovat pro elementární výuku cembala. Poslední kapitola se zaměřuje na doplňující materiály (stupnice, etudy, basso continuo a soudobou literaturu).