Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Bakalářské práce / Bachelor's theses by advisor "ČEPICKÝ, Leoš"
Now showing 1 - 20 of 21
Results Per Page
Sort Options
- Antonín Dvořák - houslový koncert a moll op.53Středová, Iva(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-05Bakalářská práce se ve své první části zabývá životem a tvorbou Antonína Dvořáka, legendy romantismu. Od vesnického muzikantství se přes varhanickou školu a působení v pražském Prozatímním divadle dostáváme až k jeho vrcholným dílům. Za zmínku také stojí jmenování doktorem honoris causa na cambridgeské univerzitě. Vyjma období tří let, kdy řídil konzervatoř v New Yorku, byl uměleckým ředitelem pražské konzervatoře. Uctíván je jako jeden z největších skladatelů své doby. V druhé půlce práce se seznamujeme s postupem vzniku Houslového koncertu a moll, op. 53, patřící dnes jednoznačně ke kmenovému repertoáru tvorby tohoto druhu. Dvořákův koncert je jistě jedním z nejpřesvědčivějších děl koncertního oboru. Následuje praktický rozbor díla a srovnání tří nahrávek koncertu světových interpretů.
- Ferdinand Laub - život a díloMráček, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Date of thesis defence: 2020-09-07Tato práce pojednává o životě a díle legendárního českého houslového virtuóza Ferdinanda Lauba (1832 – 1875). Je zde popsána jeho cesta na pozici jednoho z nejuznávanějších interpretů své doby. Samostatná kapitola je věnována jeho činnosti pedagogické a skladatelské.
- Filharmonie Brno, historie a současnostBlaha, Marek(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Date of thesis defence: 2016-06-06Bakalářská práce na téma Filharmonie Brno, historie a současnost
- Gidon Kremer - Profil interpretaSommerová, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-05Gidon Kremer patří k nejvýznamnějším houslistům nejen své generace. Během více než čtyřicet let trvající kariéry si vybudoval pozici uznávané umělecké osobnosti, která osobitým a neotřelým způsobem interpretuje díla klasického repertoáru a zároveň objevuje pro publikum díla soudobých autorů. G. Kremer má pozoruhodný životopis umělce pocházejícího ze Sovětského svazu, odkud odešel při hledání umělecké svobody na Západ. Tato práce se snaží zmapovat jeho neobvyklé životní cesty, od dětství v lotyšské Rize, přes studia u Davida Oistracha a mezinárodní úspěchy až po odchod z Východního bloku a následný život v emigraci. Nastíněn je široký záběr jeho uměleckých aktivit, mj. spolupráce s jeho ensemblem Kremerata Baltica, a dlouhodobý zájem o soudobou hudbu. Pozornost je věnována také jeho pojetí Bachových sonát a partit pro sólové housle. V neposlední řadě se tato práce pokouší zprostředkovat alespoň střípky jeho zajímavých uměleckých názorů.
- Houslařský rod Pilařů se zaměřením na To máše PilařeKováříčková, Kristýna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-01V bakalářské práci je popsán vznik a vývoj českého houslařství, tradice dvou významných českých houslařských škol - pražské a podkrkonošské. Mapuje historii houslařského rodu Pilařů, soustředí se na život a práci Tomáše Pilaře.
- Houslařský rod Špidlenů se zaměřením na Jana ŠpidlenaČepický, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-05-23Cílem mé bakalářské práce je seznámit obecně čtenáře s rodem Špidlenů. Nejprve jsem se zaměřil na předky Jana Špidlena, popisuje zde stručně jejich životy a přínos kultuře. V druhé části se zabývám Janem Špidlenem, jeho studiem, úspěchy a tvorbou.
- Hudební život národnostních menšin v terezínském ghettu za druhé světové válkyBártová, Martina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-06-17Práce se zaměřuje na hudební dění v terezínském ghettu v průběhu druhé světové války. Přibližuje životy významných osobností hudební scény, které terezínským ghettem prošly. Práce dále popisuje, jak obsáhlý, různorodý a vysoce profesionální kulturní život dokázali věznění lidé v terezínském ghettu udržet.
- Interpretační analýza Ciaccony z Partity č.2 d moll J.S.BachaPěruška, Matouš(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-09-08Bakalářská práce Interpretační analýza Ciaccony z Partity č. 2 d- moll J.S.Bacha se zabývá interpretační analýzou jedné z nejrozsáhlejších skladeb pro sólové housle, Ciaccony d-moll J.S.Bacha. Má tři kapitoly. První stručně představuje osobnost J.S.Bacha , jeho život, uměleckou tvorbu, a pod. Druhá kapitola pojednává o Bachových Sonátách a partitách pro sólové housle, které jsou stěžejním dílem pro každého houslistu a z nichž Ciaccona vychází. Třetí kapitola je těžištěm této bakalářské práce. Zde se dostaneme k interpretační analýze samotné Ciacony. K rozboru jsem vybral nahrávky Henryho Szerynga, Břetislava Novotného a Ivriho Gitlise.
- Jean Sibelius: život a dílo, 2 verze koncertu op. 47Mori, Václav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-05Tato bakalářská práce pojednává o nejvýznamnějším finském hudebním skladateli Jeanu Sibeliovi, o jeho životě od dětství až do smrti. Přitom dokumentuje tvorbu jeho díla. Také popisuje okolnosti vzniku jeho jediného houslového koncertu, který vznikl hned ve dvou verzích, které jsou zde také porovnány.
- Jiří Fišer - houslista a pedagogBoková, Jenovefa(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Date of thesis defence: 2020-09-07Tato bakalářská práce pojednává o významném českém profesorovi Jiřím Fišerovi. V první kapitole se věnuje obecné teorii o pedagogice. Druhá kapitola pojednává o samotném Jiřím Fišerovi, jeho životě, hudebních zkušenostech a jeho pedagogické praxi a třetí kapitola o jeho studentech - Olze Šroubkové a Janu Mráčkovi.
- Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojůMazancová, Pavla(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-07Tato bakalářská práce s názvem Jiří Pauer a komorní tvorba s převahou smyčcových nástrojů je rozdělena do tří kapitol. První kapitola se věnuje skladatelově osobě, jeho studiu, profesím a hudební řeči. Druhá část se zabývá sepsáním všech dostupných komorních děl pro smyčcové nástroje Jiřího Pauera. K většině skladeb je připojen datum vzniku a prvního uvedení, rok vydání a nakladatelství, dostupná nahrávka, stručná analýza a okolnosti vzniku díla. Ve třetí části jsou zařazeny vzpomínky jeho studentů. V závěru shrnuji své získané poznatky.
- Joseph Joachim - život, dílo a přátelství s Johannesem BrahmsemKrejčová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Date of thesis defence: 2021-09-07Předkládaná bakalářská práce se věnuje hudebnímu skladateli a jednomu z nejvýznamnějších houslových virtuózů devatenáctého století, Josephu Joachimovi. Ve třech částech představuje nejprve Joachimův život, poté jeho skladatelské dílo, a nakonec přibližuje význam, které mělo jeho přátelství s Johanessem Brahmsem na skladatelskou tvorbu a hudební kariéru obou umělců. Ačkoliv je Joseph Joachim často vnímán jako zastánce klasicistního stylu, tato bakalářská práce se pokouší zachytit komplexitu jeho osobnosti a díla. Představuje ho jako výjimečného houslistu, jenž svým interpretačním stylem zásadně ovlivnil vnímání Brahmsovy a Beethovenovy hudby; vnímavého hudebního skladatele, jehož dílo zachycuje společenský i hudební vývoj své doby; a významného pedagoga, jenž své zkušenosti aktivně předával další generaci houslistů.
- Kroftovo kvartetoMarek, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-01Tato bakalářská práce pojednává o Kroftově kvartetu, souboru, jenž působil v letech 1974 - 1994 a dokázal propojit orchestrální činnost v České filharmonii s činností kvartetní. Součástí práce jsou základní informace o Kroftovu kvartetu, životopisy jednotlivých členů, koncertní činnost, zaměření na mého dědečka Jana Marka (violisty kvarteta) a zajímavosti ohledně členství ve Svazu umělců. V neposlední řadě nechybí výpis repertoáru, rozbor oblíbených kvartetů Kroftova kvarteta a přílohová část s programy koncertů.
- Orchestr BERGJanálová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Date of thesis defence: 2018-06-05Tato bakalářská práce s názvem orchestr Berg je rozdělena do několika kapitol. Zabývá se založením souboru, jeho historií, zmiňuje důležité mezníky, vyjmenovává jeho nejvýznamnější projekty a především zdůrazňuje jeho vliv na českou hudební scénu. Jako jeho dlouholetá členka bych ráda touto prací poukázala na důležitost působení tohoto tělesa na naší kulturní scéně. Cílem mé bakalářské práce je poukázat na výjimečnost tohoto souboru. A přiblížit působení Bergu i lidem, kteří o něm možná ještě neslyšeli.
- Pardubická konzervatoř a její významní absolventiKabátová, Ester(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Date of thesis defence: 2016-09-07Tato bakalářská práce seznamuje čtenáře se vznikem a historií Konzervatoře Pardubice a následnou úspěšností studentů ze smyčcového oddělení, kteří na této střední hudební škole absolvovali. Pojednává o kulturním dění v tomto městě a nastiňuje současný stav konzervatoře.
- Pohybová výuka pro hudebníky: ResonanzlehreKoppatsch, Lilly(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Date of thesis defence: 2017-06-07Rezonanční nauka je hudební zvukovo-tělesnou praxí ke zvýšení kvality zvuku, svobody pohybu a bohatství emocionálního výrazu. Tato práce představuje práci Thomase Langeho, vynálezce Rezonanční nauky (Resonanzlehre).
- Slovenská húslová tvorba a jej interprétiNagyová, Natália(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2013)Date of thesis defence: 2013-06-05Táto bakalárska práca pojednáva o slovenskej hudbe a jej konkrétne vymedzenej kapitole - hudobnej moderne s prihliadnutím na najvýznamnejších skladateľov a ich diela pre husle. V druhej časti sa práca zameriava na najvýznamejších intepretov tejto oblasti slovenskej tvorby.Nebolo mojím cieľom vytvoriť kompletný zoznam skladateľov či interpretov v oblasti husľovej tvorby.
- Václav Hudeček - profil interpretaŘíhová, Markéta(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Date of thesis defence: 2012-05-23Houslový virtuóz Václav Hudeček zasvětil svůj život hudbě a koncertním pódiím. Mezi hudebníky, především houslisty na celém světě, je jméno Václav Hudeček pojmem. Tato bakalářská práce je stručným průřezem jeho životem. Od houslových začátků, přes koncertování s nejlepšími orchestry v nejprestižnějších koncertních sálech, studium u Davida Oistracha, až po předávání svých zkušeností houslového virtuóza nastupující generaci mladých hudebníků.
- Velcí světoví houslisté první poloviny 1 9.století Koncertní činnost a skladatelský odkazZrostlík, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2015)Date of thesis defence: 2015-06-01Práce se zabývá představením nejvýraznějších osobností houslové hry první poloviny 19. století, se zaměřením na jejich interpretační styl a celkový přínos houslové hře. Představuje jednotlivé houslisty v rámci nejvýznamnějších houslových stylových škol, tedy školy francouzské a s ní úzce související školy belgické, dále školy německé a italské, dle toho, ke které náleželi. Zvláštní pozornost je v této práci věnována osobě Niccoli Paganiniho, který svou originalitou a mimořádně inovativním způsobem nevídaně obohatil především technické možnosti houslové hry. V závěru práce stručně pojednává o některých významných houslistech období následujícího, kteří úspěšně a výrazně navázali na odkaz svých předchůdců a stali se tak jejich důstojnými pokračovateli.
- Vlivy houslové hry na zdravíKostková, Anna(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Date of thesis defence: 2016-06-06Bakalářská práce s názvem „Vlivy houslové hry na zdraví“ nahlíží problematiku hry na housle z hudebně fyziologického hlediska. Cílem práce je představit nejčastější zdravotní problémy provázející profesionální houslisty a poukázat na zdravotní rizika povolání orchestrálního hráče. Čtenář je seznámen se základním postojem jednotlivých částí těla při houslové hře. Dále jsou uvedeny příčiny různého charakteru negativně ovlivňující fyzickou i psychickou stránku hudebníka a podán přehled vybraných zdravotních komplikací, převážně zaměřených na pohybový aparát hráče. Závěrečná kapitola je věnována prevenci zdravotních potíží houslistů, která by se měla stát samozřejmou součástí jejich života.